floos
06 فروردین 1402 - 12:13

انجام ۳۵۰۰ مورد بازدید از مراکز عرضه فراوردهای خام دامی در سیستان

زاهدان- سرپرست اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: بیش از سه هزار و ۵۰۰ مورد بازدید از مراحل تولید تا عرضه فرآورده‌های خام دامی در این استان انجام شده است.

غلامرضا سرگزی، در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: از ۱۳ اسفندماه تاکنون، سه هزار و ۵۰۰ مورد بازدید نظارتی بهداشتی و شرعی از مراکز تولید، نگهداری و توزیع فرآورده‌های خام دامی، توسط اکیپ‌های دامپزشکی در سیستان و بلوچستان انجام شده و طی این بازدیدها نزدیک به هفت تن فرآورده خام دامی ناسالم و غیربهداشتی معدوم شده است.

وی ادامه داد: طبق روال همه ساله، با نزدیک شدن به ایام نوروز و ماه مبارک رمضان تقاضا برای فرآورده خام دامی سالم و بهداشتی افزایش می‌یابد که به دنبال آن نظارت‌های بهداشتی و شرعی کارشناسان دامپزشکی بر تولید و عرضه این فرآورده‌ها نیز به تناسب تقاضا افزایش یافته تا در این ایام هیچ گونه کمبود و یا کاهش کیفیتی نباشد.

وی ادامه داد: از این رو، از ۱۳ اسفند ماه سال گذشته با نزدیک شدن به ایام تعطیلات نوروز و همچنین فرارسیدن ماه برپرکت رمضان طرح تشدید نظارت بهداشتی و شرعی دامپزشکی در کل کشور آغاز شد که طی این طرح کارشناسان بهداشتی و شرعی دامپزشکی به صورت مستمر و شبانه روزی در حال رصد روند تولید و عرضه فرآورده‌های خام دامی در بازار هستند تا در این ایام غذایی سالم برای سفره مردم مهیا باشد.

وی تصریح کرد: نظارتهای بهداشتی و شرعی دامپزشکی در تمامی طول سال و به صورت مستمر در حال انجام بوده اما در این ایام به صورت ویژه و پررنگ‌تر از همیشه و در قالب طرح‌های نظارتی ویژه صورت می‌پذیرد و این نشان از اهمیت بالای حفظ سلامت در جامعه برای سازمان دامپزشکی دارد.

وی افزود: از ابتدای آغاز طرح تشدید نظارت بهداشتی و شرعی بر فرآورده‌های خام دامی ویژه نوروز ۱۴۰۲ و ماه مبارک رمضان در استان سیستان و بلوچستان قریب به سه هزار و ۵۰۰ مورد بازدید نظارتی توسط اکیپ‌های ثابت و سیار دامپزشکی از کشتارگاه‌ها، مراکز بسته بندی، قصابی‌ها، هایپرمارکت ها، رستوران‌ها و فست فودی ها انجام شده که طی این بازدیدها نزدیک هفت تن فرآورده خام دامی ناسالم و غیر بهداشتی که مورد منع مصرف انسانی تشخیص داده شد براساس دستور مقام قضائی معدوم شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1110597