floos
02 فروردین 1402 - 11:30

«خارا» آغازی بر تمدن اصفهان در دل کویر

اصفهان – کویر «خارا» محل آغاز تمدن اصفهان است و این کویر زیبایی‌هایی را در دل خود جای داده که گوشه‌ای بزرگ از پازل نصف‌جهان هزار رنگ و دیدنی را به خود اختصاص داده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: استان اصفهان در حوزه گردشگری شهره جهانی دارد، این استان را از آن جهت پایتخت فرهنگی جهان اسلام می‌نامند که مساجد تاریخی و زیبایی را در خود جای داده و در کنار آن سهمی بسیار در تنوع صنایع دستی فاخر دارد.

این استان در کنار همه زیبایی‌های تاریخی و دست سازی که در خود جای داده و هزاران سال است که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره ساخته، از طبیعتی زیبا و چهار فصل برخوردار است که در هر زمانی می‌تواند ذائقه گردشگران را تأمین کند.

دیار نصف‌جهان، از طبیعت کوهستانی تا کویری را در دل مهربان خویش جای داده است به نوعی که از شمال تا غرب و از شمال تا جنوب استان همه نوع آب و هوایی در فصول مختلف سال قابل لمس است و گاه در دو شهرستان مجاور در فصلی مانند تابستان شاهد دو نوع هوای بسیار گرم و هوای معتدل در دو شهر مجاور مانند کاشان و نطنز هستیم.

از سویی هم‌زمان در فصل‌های سرد سال در برف‌گیرترین نقطه اصفهان مانند فریدون‌شهر می‌توان مهمان پیست اسکی شد و در نقاط گرم کویری مانند ورزنه و کویر مصر گرمای دل‌چسبی را در دل زمستان تجربه کرد.

در این گزارش با بخشی از این تفرجگاه‌های متنوع در استان پهناور اصفهان آشنا می‌شویم:

«خارا» آغازی بر تمدن اصفهان در دل کویر

ورزنه به عنوان یکی از اهداف مهم گردشگری به لحاظ جاذبه‌های تاریخی، گردشگری و طبیعی مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد، جایی که از هشت هزار سال پیش زیستگاه انسان به شمار می‌رود و به عنوان آغازگه تمدن اصفهان شناخته می‌شود.

این شهر، گنجینه‌ای پنهان از جاذبه‌های طبیعی، زیست محیطی، گردشگری و تاریخی همراه با آداب و رسوم، فرهنگ و سنن منحصر به فرد است اما در این میان سفر به کویر ورزنه یا خارا به عنوان یکی از بی‌بدیل ترین کویرهای ایران با جاذبه‌های خاص بیابانی خود به ویژه در فصل‌های زمستان و بهار، تجربه‌ای دلنشین و فراموش ناشدنی است.

کویر خارا در نزدیکی تالاب گاوخونی قرار دارد که گرچه این تالاب به دلیل بی‌توجهی‌ها رو به فراموشی است اما همچنان گردشگران را به سمت خود دعوت می‌کند.

با توجه به درنظر گرفتن واحدهای اقامتی در ورزنه، در سفر به این کویر برای دسترسی به امکانات رفاهی دچار مشکل نخواهید شد.

مسیر دسترسی: این ریگزار در حاشیه شرقی محور ارتباطی حسن آباد به ورزنه قرار دارد. از این رو از ۵ کیلومتری جنوب ورزنه تا حسن آباد می‌توان به نواحی غربی این ریگزار دسترسی پیدا کرد. برای دسترسی یه ریگزار شرقی می‌توان از میان ماسه‌ها عبور کرد و یا از شهر ورزنه حاشیه جنوبی رودخانه زاینده رود را ادامه داد تا به حاشیه شرقی ریگزار رسید.

این ۲ مسیر فقط به وسیله خودروهای دو دیفرانسیل قابل دسترسی هستند و بهتر است در صورتی که به منطقه آشنایی ندارید حتماً از راهنمایان محلی استفاده کنید.

«خارا» آغازی بر تمدن اصفهان در دل کویر

کشه زیبایی بی نظیر در قلب کرکس

منطقه نمونه گردشگری کشه در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر نطنز و ۹۰ کیلومتری مرکز استان اصفهان در دامنه کوه‌های سر به فلک کشیده کرکس و در جوار منطقه شکار ممنوع کرکس قرار گرفته است، چشم اندازه‌ای بی‌بدیل روستای کشه و مناظر طبیعی جذاب منطقه این نقطه را به یکی از زیباترین مکان‌های شهرستان نطنز تبدیل کرده است.

مسیر دسترسی: جاده نطنز-اصفهان، طرق رود (۲۵ کیلومتری نطنز)، روستای کشه (۵ کیلومتری طرق رود)

منطقه شکار ممنوع کرکس؛ این منطقه با وسعتی در حدود ۱۰۰ هزار هکتار از شهریور ماه ۱۳۷۱ تاکنون جزو منطقه شکار ممنوع اعلام شده است و با برخورداری از پوشش گیاهی خاص و حیات جانوری منحصر بفرد خود یکی از زیباترین مناطق حفاظت شده طبیعی محسوب می‌شود.

وجود چشمه‌سارهای فراوان در دره‌های منتهی به کوه کرکس در نزدیکی به شهر طرق رود با جاذبه‌های گردشگری فراوان از جمله دریاچه‌های فصلی و بناهای تاریخی مانند قلعه، دریاچه بند طرق و مساجد تاریخی این منطقه را به یکی از مناطق نمونه گردشگری تبدیل کرده است.

«خارا» آغازی بر تمدن اصفهان در دل کویر

سیازگه؛ کویر بکر ناشناخته در قلب اصفهان

سیازگه؛ کویر بکر ناشناخته در قلب اصفهان است این کویر در فصل بهار کویرنوردان را به دل تپه‌ماسه‌های سیاهرنگ خود دعوت می‌کند اما با وجود خصوصیات بکر زیستی و فرهنگی، منطقه سیازگه نسبت به دیگر مناطق کویری اصفهان کمتر مورد بازدید و توجه گردشگران قرار گرفته است، در حالی که این منطقه به واسطه نزدیکی به پایتخت کشور و همچنین جاده دسترسی آسان می‌تواند با یک برنامه‌ریزی ساده گردشگران زیادی را به سوی خود جذب کند.

این منطقه را مردم محلی سیازگه می‌نامند چراکه خاک و فضای سیاه رنگ منطقه با دیگر رمل‌ها و مناطق اطراف فرق دارد.

مسیر دسترسی؛ سیازگه پهنه‌ای گسترده در دامن ریگزارهای شمال ابوزیدآباد است، جاده‌ای کویری را که به سمت شمال دنبال کنید در حصار تپه ماهورها به مساحتی هموار و بکر بر می‌خورید که در تلاقی با ناهمواری ریگزار، بسیار جذاب است؛ بنابراین شما اکنون در دل کویر سیازگه هستید.

چشمه ناز ونک: یکی از زیباترین و بکرترین تفرجگاه‌های شهرستان سمیرم چشمه ناز ونک است که در ۶ کیلومتری جنوب غربی شهر ونک با جاده‌های خاکی و در ۳۶ کیلو متری شهر سمیرم قرار دارد.

آب چشمه ناز ونک شهر ونک پس از پیوستن به رودخانه‌ای کوچک، کمی بعد به رودخانه پر آب موسوم به آب ونک می‌ریزد، این رودخانه به سمت دشت ارمند پیش می‌رود تا در آنجا به کارون ملحق شود.

مسیر دسترسی: پس از عبور از روستای قلعه قدم، گردنه گله وار و گردنه نخودان به ونک می‌رسیم. برای رسیدن به چشمه ناز بایستی از رودخانه عبور کرد که از ونک تا چشمه حدود سه ساعت و تا قله کوهی به نام دالان در جوارآن نیز ۵ تا ۶ ساعت راه است.

«خارا» آغازی بر تمدن اصفهان در دل کویر

آبشاری که خاصیت سم پاشی بر روی مزارع اطراف را دارد

آبشار آب ملخ که به «تخت سلیمان» نیز معروف است که از زیباترین و در عین حال خطرناک‌ترین آبشارهای ایران است که در ۱۶۰ کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار گرفته است و از ذوب شدن برفهای کوه دنا، چشمه‌های این منطقه رو پرآب کرده و آبشارهای زیبایی ایجاد می‌کند.

اما زیبایی خاص این پدیده به خاطر وجود چشمه یا سرابی با آب‌دهی فراوان است که از دیواره‌های شمالی بالای سقف تونل خارج شده و به شکل آبشاری آبپاش مانند، هر ۲ دهانه تونل رو می‌پوشاند.

معروف است که آبشارملخ دارای ترکیبات ویژه‌ای است که نقش یک سمپاشی طبیعی رو برای مزارع و زمین‌های کشاورزی دارد و تمام ملخ‌های مهاجم رو درجا نابود کند و دلیل نام تخت سلیمان هم این است که مردم روستا معتقدند که سنگ بزرگی که مثل پل برروی آبشار قرار گرفته، استراحتگاه حضرت سلیمان بوده است.

مسیر دسترسی: در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب شهرستان سمیرم، در مسیر منتهی به یاسوج و در چند کیلومتری روستای آب ملخ می‌توان به این آبشار دسترسی پیدا کرد.

«خارا» آغازی بر تمدن اصفهان در دل کویر

چشمه و آبشار لادر در خمینی شهر

تفرجگاه چشمه لادُر هر ساله تعداد زیادی گردشگر از سرتاسر ایران را به سمت خود جذب می‌کند.آب این چشمه از دل کوه‌های شمال غربی شهر جاری و در بستر خود به سمت پایین محیط آرام و دلپذیری را برای دوستداران طبیعت فراهم می‌کند که در فصول پرباران و خنک سال، مکانی مناسب جهت گذراندن ساعاتی آرام در دل کوه است.

مسیر دسترسی: جاده کمربندی خمینی شهر، نجف آباد، بعد از دانشگاه آزاد خمینی شهر

پارک ملی کلاه قاضی: پارک ملی کلاه قاضی درجنوب اصفهان و تقریباً در ۳۶ کیلومتری این شهر قرار دارد و جاده اصفهان به شیراز از سمت شمال و غرب این پارک می‌گذرد، ارتفاعات و دشت‌های اطراف یکی از بهترین زیستگاه‌های وحوش است.

کل، بز کوهی نر، آهو یا غزال ایرانی، پلنگ، خرگوش وحشی، گرگ، کفتار، شغال، تشی، روباه، کاراکال، گربه شنی از گونه‌های این منطقه است.

«خارا» آغازی بر تمدن اصفهان در دل کویر

از زمان شاه عباس صفوی و بعد از آن به خصوص در دوره قاجاریه این کوه‌ها از شکارگاه‌های مخصوص این شاهان محسوب می شده است

مسیر دسترسی: بهارستان، جاده اصفهان به شیراز، قبل از شهرضا

اصفهان فرشی از زیبایی‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی است که می‌تواند روزهای زیادی برای هر گردشگر برنامه داشته باشد و تنوع بالایی از جاذبه‌های گردشگری را در خود جای داده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1104081